



B&r X20 Bm 11 Input Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Components | Logic Circuitry, Terminal Blocks |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | Removable Terminal Block, Backplane Bus |
| Thickness | Compact module (standard X20 dimensions) |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Current Rating | <10 mA per channel |
| Protection Class | II |
| Features | Hot-swappable, Plug-in, LED Status Indicators, Group Diagnostics |
| Way | 16-channel |
| Panel Type | Modular Automation Panel |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Cabinet Material | N/A (module mounted on DIN rail/inside cabinet) |
| Rated Current | Minimal (input current, typically <10 mA per channel) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Product Type | Other, Digital Input Module |
| Material | Other, Plastic, Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61131-2 |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | DC Operation (Not specified in MHz) |
| Maximum Output Current | Not Applicable (Input Module) |
| Dimension (L*W*H) | Height: 99 mm, Width: 12.5 mm, Depth: 73.5 mm |
| Application | Industrial Automation, PLC Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























