



B&r X20 D0 8332 Input Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Protection Class | III (EN 61131-2) |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Current Rating | 10 mA (per input) |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Cooling System | Passive |
| Components | Integrated bus connector, removable terminal block |
| Way | aEUR" |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Cabinet Material | Polycarbonate |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | Removable 11-pin terminal, X20 bus connector |
| Features | Hot-swap capability, compact design, individual channel diagnostics |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Panel Type | aEUR" |
| Thickness | Slim profile module |
| Rated Current | 10 mA (per input) |
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Control System | X20 system architecture |
| Product Type | Other, Digital Input Module |
| Material | Other, Industrial-grade plastic housing, electronic components |
| Surface Finish | Other, Matte textured finish |
| Standard | CE, UL compliant |
| Surface Color | Other, Gray, orange labeling |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | aEUR" |
| Maximum Output Current | aEUR" |
| Dimension (L*W*H) | 104 mm x 35 mm x 99 mm |
| Application | Industrial automation, machinery control, IO signal acquisition |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LEDs for each input |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























