


Abb Pcb Card
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb Pcb Card
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | Other, Integrated Temperature Sensors (On Board) |
| Humidity % | 5% to 95% RH Non-Condensing |
| Efficiency | Greater than 95% |
| Feature | High Reliability, Multi-layer Design, ABB OEM Quality |
| Mounting Type | Screw/DIN Rail Compatible |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 (when installed) |
| Connector Type | Male/Female Header Connectors |
| Insulation Material | Epoxy Resin/Fiberglass |
| Surface Finish | Lead-Free HAL (Hot Air Leveling) |
| Operating Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Product Type | PCB Card |
| Application | Industrial Control Panels, Automation Systems, Switchgear |
| Protection Level | Other, Conformal Coated |
| Frequency (MHz) | DC to 100 MHz Signal Support |
| Rated Voltage | 24V DC, 230V AC Supported |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Digital/Relay/Analog (Model Dependent) |
| Color | Green |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 145 x 100 x 18 mm |
| Weight | Approx. 150g |
| Input Voltage | 24V DC/230V AC |
| Size | Standard ABB OEM Dimensions |
| Phase | Single and Multi Phase Compatible |
| Connection Type | Pin Header/Screw Terminal |
| No Of Poles | N/A (PCB Card) |
| Material | FR-4 Epoxy Glass |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
input card in Bhavnagar
Report incorrect details




























