



B&r X20 D0 8332 Input Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Current Rating | 5 mA |
| Protection Class | Class II |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Components | Integrated electronics, LED indicators |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Base Material | Other, Plastic |
| Way | 16 channels |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Cooling System | Natural air convection |
| Features | Hot swap capability, diagnostics |
| Protection Level | Other, Reverse Polarity Protection |
| Connectivity Type | Backplane bus, removable connectors |
| Thickness | 45 mm |
| Panel Type | DIN rail mounting |
| Rated Current | 5 mA per channel |
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Control System | X20 Series automation system |
| Product Type | Other, Digital Input Module |
| Material | Other, Industrial-grade plastic, electronic components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Maximum Output Current | Not applicable (Input module) |
| Dimension (L*W*H) | 99 x 37 x 54 mm |
| Application | Industrial automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LED indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























