



B&r X20 Bm 01 Input Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Passive |
| Components | Digital Input Channels, Plug-in Terminals |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Plastic |
| Protection Class | Class III |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Connectivity Type | X20 Bus, Plug-in Terminal |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Features | Hot-swap capability, Compact design, DIN Rail Mountable |
| Panel Type | Modular I/O System |
| Way | Single |
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Current Rating | 5 mA per channel |
| Thickness | 35 mm (module width) |
| Control System | PLC Compatible |
| Rated Current | Approx. 5 mA per channel |
| Product Type | Other, Input Module |
| Material | Other, Plastic/Metal Composite |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Maximum Output Current | Not Applicable (Input module) |
| Dimension (L*W*H) | 99 x 35 x 54 mm |
| Application | Industrial Automation, Control Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























