
Omron Limit Switch, Wlca12-ld
Price: 3997.00 INR / Number
(3997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Color | Grey and Black |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Circuit Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Response Time | Instantaneous (typical for mechanical switches) |
| Temperature Range | -10AdegC to 80AdegC |
| Finish Type | Matte / Industrial |
| Max. Current | 10A |
| Automation Grade | Manual/Mechanical |
| Protection Level | IP67 |
| Number of Module | Single Unit |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Die-cast Aluminum Housing, Plastic Roller |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. (initial) |
| Max. Voltage | 500V AC/DC |
| Operating Temperature | -10AdegC to 80AdegC |
| Stoke | 30 mm (approx.) |
| Size | Approx. 40mm x 80mm x 40mm |
| Weight | Approx. 200g |
| Mounting Type | Panel Mount, 2 x M4 screws |
| Current Rating | 10A @ 250V AC |
| No Of Poles | 1 Pole |
| Color | Grey and Black |
| Stock Quantity | 50 |
| Mop | 10 |
| Unit Type | Number |
| Moq | 10 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 10 Number |
| Price | 3997.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























