
Omron Limit Switch D4e-1b20n
Price: 2820.00 INR / Piece
(2820.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | IP67 |
| Temperature Range | -25AdegC to +80AdegC |
| Color | Black |
| Circuit Type | SPDT |
| Finish Type | Matte |
| Max. Current | 5A |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Number of Module | Single |
| Response Time | 20 ms max. |
| Mechanical Life | Over 10 million operations |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Zinc Die-cast, Resin |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. |
| Max. Voltage | 250V AC |
| Operating Temperature | -25AdegC to +80AdegC |
| Stoke | 10 mm (Plunger Type) |
| Size | 31 x 12 x 29 mm approx. |
| Weight | Approx. 40 g |
| Mounting Type | Panel/Surface Mount |
| Current Rating | 5A at 250V AC |
| No Of Poles | 1 Pole |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Ready stock |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 2820.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | omron |
| Moq | 1 |
| Color | Black |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAIFV4857C1Z2
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAIFV4857C1Z2
Gurugram, Haryana
Director
Mr Sanjay
Members since
3 Years
Address
Plot No.1678-P, Hero Honda Road, Sector-10A, Near Umang Bhardwaj Chowk, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























