
Domestic Basis 1kw - Off Grid Solar Power Plant, Gi Channel Structure, 1kw Polycrystalline Panels, 1600 Va Inverter, 2 Batteries, 50 Sq Ft, 25 Years Panel Warranty
Price: 99680.00 INR / Piece
(89000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
120000.00 INR / Plant
Weight :
18.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Total PV Power | 1 kW |
| Panel Capacity | 250W |
| Number of Panels | 4 nos |
| Inverter | 1600 VA |
| Batteries | 2 nos |
| Space Needed | 50 sq ft |
| Usage | Residential, small business power needs |
| Warranty (System) | 5 years |
| Panel Warranty | 25 years |
| Features | Off-grid power, Solar energy, Clean energy, Reliable power, Cost savings, Eco-friendly |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | North India |
| Certifications | MNRE approved |
| Brand Name | Green Time Technologies |
| Min Quantity | 1 |
| GSTIN | 12% |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 28.00 cm |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Stock Quantity | 10 |
| Max Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| MRP | 120000.00 INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Plant/Plants |
| Pkg Box Height | 28.00 cm |
| Weight | 18.00 Tonne |
| Price | 89000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Plant/Plants |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 18.00 cm |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Each Stand-alone Solar Photovoltaic System will have following ranges:
Parameters&Capacity
1. Total PV Module -1 KW
2. PV module capacity -250 KW
3. No. of Panels -4 nos.
4. Solar PCU (Inverter)-1600 VA
5. Batteries (150 Ah X 12 V)-2 Nos.
6. Space required-50 sq feet
7. Supporting Structure-GI Chanel
With Complete Accessories
Warranty: 5 years for Complete System.
25 years for Solar Panels.
5 year for Marathon solar batteries.
2 year for Microtek inverter.
Following Details of Polycrystalline 250W :
Fill Factor (F.F): 78.05%
Efficiency : 16.15%
Module Voltage :24 V
Temperature : 25.8 Deg
Number of cells :60
Module Dimension (L x W x T) : 1646 x 985 x45 mm
Cell Efficiency : 0.176
Junction box : Junction box With cable and connector
Warranty Period : 25 year of warranty
Tolerance % : 0.01
Applications : Industrial and commercial sectors
Watt : 250 W
Model no. : RSL60F 170504012
Short Circuit Current: 8.75 A
Open Circuit voltage : 37.678 V
Voltage at Pm (Vpm) : 31.013 V
Peak Power (PM) : 257.517 W
Current at PM (Ipm) : 8.305 A
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Time Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Green Time Technologies at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Himanshu Soni
Address
Market No. 1, NIT, New Industrial Town, Faridabad, Haryana, 121001, India
solar power plants in Faridabad
Report incorrect details
































