
Beckhoff Kl3312 - Compact Modular Design, High-speed Data Transfer | Enhanced Control, Flexibility, Interoperability, Real-time Communication
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed data transfer, Real-time communication, Compact size, Easy installation, Modular design, Robust construction, High reliability, Wide application, Cost-effective solution, Reduced downtime, Improved efficiency, Increased productivity, Enhanced control, Flexibility, Scalability, Customization, Interoperability, Seamless integration |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Efficiency | High Signal Fidelity |
| Feature | High Measurement Accuracy, Multichannel |
| Overheating Protection | Other, Integrated Electronic Protection |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Light Grey |
| Humidity % | 95% max (non-condensing) |
| Connector Type | Spring Force Terminals |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Product Type | Analog Input Terminal |
| Application | Temperature Measurement, Control Cabinet Integration |
| Protection Level | Other, Enhanced Circuit Protection |
| Frequency (MHz) | 0 to 60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Approx. 0.60 W |
| Output Type | Digital Data to Bus Coupler |
| Dimension (L*W*H) | 94 mm x 15 mm x 43 mm |
| Weight | Approx. 65 g |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact Slimline |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Push-In Spring Terminals |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Industrial-grade Plastic, Metal |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL3312 |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 3 |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Color | Light Grey |
| Stock Quantity | 15 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details

































