
Beckhoff Kl1104 - Modular Design, High Reliability | Cost-effective, Durable Build, Easy Installation
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | Modular design, Easy installation, High reliability, Cost-effective, Durable construction |
| Connector Type | Terminal block |
| Humidity % | 95 % (no condensation) |
| Operating Temperature | 0 to +55 AdegC |
| Insulation Material | Plastic |
| Feature | 4 digital inputs, 24 V DC, status LEDs for channel |
| Shape | Rectangular / Module |
| Efficiency | High, designed for low power loss |
| Mounting Type | DIN rail mount (35 mm) |
| Overheating Protection | NO |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Light grey |
| Product Type | 4-channel digital input terminal |
| Application | Industrial automation, digital input signal acquisition |
| Protection Level | Other, Optical isolation |
| Frequency (MHz) | DC, not AC frequency specific |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Approx. 0.30 W |
| Output Type | Digital input |
| Dimension (L*W*H) | approx. 94 mm x 12 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 68 g |
| Phase | Single phase |
| Size | Standard Beckhoff terminal size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Push-in (spring force) connection |
| Material | Plastic housing, electronic components |
| No Of Poles | 4 |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL1104 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Light grey |
| Moq | 3 |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Mop | 3 |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 15 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































