
Beckhoff El6752 - Compact Design, High Speed | Enhanced Productivity, Real-time Data, Flexible Configuration, Reliable Performance
Price: 1000.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact design, Easy installation, Reliable performance, Flexible configuration, Reduced maintenance, Cost-effective, Improved efficiency, Enhanced productivity, Increased uptime, Real-time data, Remote monitoring, Data logging, Data analysis, Process optimization |
| Mounting Type | DIN rail |
| Humidity % | max. 95% (non-condensing) |
| Color | Light grey |
| Connector Type | Bus terminal, plug-in |
| Efficiency | High performance, real-time operation |
| Overheating Protection | Other, Integrated electronic protection |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Feature | 2 CANopen master interfaces, status LEDs, distributed clocks supported |
| Insulation Material | High-grade thermoplastic |
| Surface Finish | Matte/Industrial |
| Operating Temperature | 0...+55 AdegC |
| Product Type | EtherCAT Terminal CANopen Master |
| Application | Industrial automation, CANopen network integration |
| Protection Level | Other, Overvoltage and short-circuit protection |
| Frequency (MHz) | EtherCAT: 100 Mbit/s |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Typically 590 mW |
| Output Type | CANopen/fieldbus signal |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 15 mm x 69 mm |
| Weight | approx. 70 g |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard Beckhoff terminal size |
| Connection Type | Push-in, screwless terminals |
| Material | Industrial-grade plastic, metal contacts |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Central America, Asia, Australia, North America, South America, Middle East, Eastern Europe, Western Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL6752 |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Stock Quantity | 300 |
| Color | Light grey |
| Moq | 60 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 60 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 60 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































