
Beckhoff El1809 - Compact Design, High-speed Connectivity | Durable Build, Easy Installation, Reliable Performance
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Features | High Speed, Compact Size, Easy Installation, Reliable Performance, Durable Construction |
| Feature | 16 digital inputs, channel diagnostics, compact design |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | Plastic housing |
| Connector Type | Removable spring connection |
| Color | Light gray with orange accent |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AC/AEURA|55 A,AdegC Celsius (oC) |
| Humidity % | 95% RH, non-condensing |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Shape | Rectangular module |
| Product Type | Digital Input Terminal Module |
| Application | Industrial automation, signal acquisition, PLCs, control cabinets |
| Protection Level | Other, Protective circuit integrated, reverse polarity protection |
| Frequency (MHz) | max. input frequency: 500 Hz Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15 %/+20 %) Volt (V) |
| Output Type | N/A (Input module) |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 68 mm Millimeter (mm) |
| Weight | approx. 55 g Grams (g) |
| Phase | N/A (Signal module, not power) |
| Size | 12 mm width |
| Input Voltage | 24 V DC Volt (V) |
| Connection Type | Spring-loaded connection |
| No Of Poles | 16 channels (digital inputs) |
| Material | Plastic housing, electronics grade materials |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL1809 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Stock Quantity | 1000 |
| Color | Light gray with orange accent |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 100 |
| Currency | INR |
| Moq | 100 |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































