
Chalk Making Machine - Durable Construction, Low Power Consumption | Efficient Batch Production, Dust-free Operation, User-friendly Design, Adjustable Quality, Precise Size Control
Price: 68794.00 INR / Number
(58300.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
120000.00 INR / Number
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver Red |
| Product Type | Other, Chalk Making Machine |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Usage & Applications | Industrial Use for Chalk Making |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| Packaging Details | Packaging Type : As Per the Industry Standard.Shipping Cost Will Depend on Location & Volume |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 120.00 cm |
| Unit Type | Number |
| MRP | 120000.00 INR |
| Brand Name | MBI |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Height | 109.00 cm |
| Returnable | No |
| Color | Silver Red |
| GSTIN | 18% |
| Price | 58300.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | order_percent |
| Max Quantity | 500 |
| Pkg Box Breadth | 99.00 cm |
| Product Unit | 1 Number |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Quick Chalk Molding
User-Friendly Operation
Precise Chalk Size Control
Low Power Consumption
Durable Construction
Minimal Maintenance
Dust-Free Chalk Production
Adjustable Chalk Quality
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maa Bhawani Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from Maa Bhawani Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Shivam
Address
Plot No.34, Gali Number 4, Rajinder Nagar Industrial Area, Mohan Nagar Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201007, India
chalk making machine in Ghaziabad
Report incorrect details































