
Omron Limit Switch,wlsd3-ld - Automation Grade: Standard
Price: 5997.00 INR / Number
(5997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Standard |
| Mechanical Life | 15000000 operations |
| Finish Type | Matte |
| Protection Level | IP67 |
| Max. Current | 10 A |
| Temperature Range | -10AdegC to 80AdegC |
| Color | Beige |
| Response Time | Milliseconds |
| Number of Module | Single |
| Rated Voltage | 250 V AC/DC |
| Circuit Type | SPDT |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Plastic and Metal |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max |
| Max. Voltage | 250 V AC/DC |
| Operating Temperature | -10AdegC to 80AdegC |
| Stoke | Adjustable Roller Lever |
| Size | Standard |
| Weight | Approx. 200 g |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 10 A |
| No Of Poles | 1 |
| Color | Beige |
| Moq | 10 |
| Mop | 10 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Price | 5997.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Number |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 10 Number |
| Brand Name | OMRON |
| Stock Quantity | 250 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























