
Omron Limit Switch ,Wlg2-ld - Automation Grade: Automatic
Price: 9997.00 INR / Number
(9997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Voltage | 250VAC, 125VDC Volt (V) |
| Circuit Type | SPDT |
| Color | Black/Gray |
| Number of Module | Single module switch |
| Finish Type | Matte finish |
| Automation Grade | Automatic |
| Protection Level | IP67 |
| Max. Current | 5A Ampere (amp) |
| Temperature Range | -10AdegC to +80AdegC Celsius (oC) |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | High-strength thermoplastic housing, metal actuator |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. (initial value) Milliohm (mI(c)) |
| Max. Voltage | 250 VAC Volt (V) |
| Operating Temperature | -10AdegC to +80AdegC (no freezing) Celsius (oC) |
| Stoke | 10 mm (plunger travel) |
| Size | Compact body, approximately 30 mm wide |
| Weight | Approx. 130 g Grams (g) |
| Mounting Type | Panel mount/Surface mount |
| Current Rating | 5A at 250VAC |
| No Of Poles | 1 |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price | 9997.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Brand Name | OMRON |
| Unit Type | Number |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 50 |
| Price Type | fixed |
| Color | Black/Gray |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























