
Omron, Limit Switch, Wlca2,wlcal4-ld-n,wlcal4-n - Automation Grade: Automatic
Price: 1797.00 INR / Number
(1797.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | IP67 |
| Number of Module | Single |
| Max. Current | 10A |
| Circuit Type | SPDT |
| Response Time | Instantaneous (mechanical) |
| Temperature Range | -10A,AdegC to +80A,AdegC |
| Rated Voltage | 250 VAC, 125 VDC |
| Finish Type | Matte/Metallic |
| Color | Gray and Black |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Diecast Zinc Alloy, Resin |
| Insulation Resistance | 100 MAZA(c) minimum (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 15 mAZA(c) max. (initial value) |
| Max. Voltage | 250 VAC |
| Operating Temperature | -10A,AdegC to +80A,AdegC (without freezing) |
| Stoke | 23 mm (standard plunger movement) |
| Size | Standard size WL Series |
| Weight | Approx. 350 g |
| Mounting Type | Panel/Surface Mounting |
| Current Rating | 10A at 250 VAC |
| No Of Poles | 2 Pole |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 1797.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Color | Gray and Black |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | OMRON |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























