
Omron Limit Switch , Wlca12
Price: 9997 INR / Number
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Circuit Type | 1NC/1NO, Double-break |
| Rated Voltage | 250 VAC, 250 VDC |
| Number of Module | Single |
| Max. Current | 10A (inductive), 20A (resistive) at 250VAC |
| Automation Grade | Industrial |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Finish Type | Matte |
| Temperature Range | -10AdegC to +80AdegC |
| Response Time | 20 ms max. |
| Protection Level | IP67 |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Die-cast zinc and resin |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. (initial value) |
| Max. Voltage | 500V AC/DC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +80AdegC |
| Stoke | Full stroke: 30 mm |
| Size | Body: Approx. 76 mm x 28 mm x 32 mm |
| Color | Gray (Body), Black (Head) |
| Weight | Approx. 280g |
| Mounting Type | Panel Mount / Screw Mount |
| Current Rating | 10A |
| No Of Poles | 2 |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























