
Omron Cp1e-e40dr-a - Compact Programmable Logic Controller, 40 Input/output Points, Versatile Automation Solution For Industrial Applications
Price: 30000.00 INR / Piece
(30000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | Other, Built-in ventilation |
| Color | Black |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | 10 to 90% RH (non-condensing) |
| Operating Temperature | 0 to 55AdegC |
| Feature | Expandable I/O, Data memory, High-speed counter |
| Insulation Material | Plastic |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Connector Type | Screw terminal |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial automation, machinery control |
| Protection Level | Other, Basic |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Output Type | Relay |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 100mm x 90mm |
| Weight | Approx. 420g |
| Phase | Single-phase |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Size | E40DR-A model |
| Material | Plastic enclosure |
| Connection Type | Screw terminal |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | OMRON CP1E-E40DR-A |
| Price Type | fixed |
| Price | 30000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | OMRON CP1E-E40DR-A |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Black |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































