
Beckhoff Kl1002
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Plastic |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 95 % (no condensation) |
| Overheating Protection | NO |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Feature | 2 channels, diagnostics via LEDs, direct connection of 24 V DC sensors or mechanical switches |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Mounting Type | DIN rail |
| Connector Type | Push-in terminals |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | Industrial automation, PLC systems |
| Protection Level | Other, Overvoltage protection via filter elements and suppressor diodes |
| Frequency (MHz) | DC (no frequency, accepts digital signals) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Energy Consumption | typically 0.35 W |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | approx. 100 mm x 12 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 55 g |
| Size | Standard terminal block size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Phase | Single phase |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Plastic housing |
| Connection Type | Spring force technology |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Days after Acceptance (DA), Western Union, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL1002 |
| Returnable | No |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Product Unit | 50 , , Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | BECKHOFF KL1002 |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 65 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































