
Mobile Fan - Blade Diameter: 42 Inch (In)
Price: 45430.00 INR / Piece
(38500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
46500.00 INR / Piece
Weight :
42.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Blade Material | Alumiium |
| Color | Black |
| Type | Stand Fans |
| Installation Type | Floor |
| Power | 0.5KW Watt (w) |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 220V Volt (v) |
| Energy Efficiency Rating | 5 Star |
| Speed Mode | 460 RPM |
| Blade Diameter | 42 Inch (in) |
| No. Of Blades | 03 Nos. |
| Material | Galvanization Steel |
| Remote Operated | No |
| Warranty | 1 Year Mfg. Warranty |
| FOB Port | Surat |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 9 Per Week |
| Delivery Time | 6 Days |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Wooden Packaging |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, North America, South America, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 38500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 38.00 cm |
| Shipping Type | order_percent |
| Color | Black |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | Variya Engineering |
| Weight | 42.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 46500.00 INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 124.00 cm |
| Pkg Box Height | 128.00 cm |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Under VARIYA group also knowns as MISTRY Group three main Company works M/s. Variya Engineers, M/s. Mistri Engineers, M/s. Tex Machines Industries located at smart city Surat, Gujarat, India. Variya Group manufactures Textile Electronic Jacquard Machine, Power Jacquard Machine, Industrial Exhaust Fan, Green House Exhaust Fan, Poultry farm Exhaust fan. Air Turbo Ventilator with Poly carbonate / FRP / Metal Dome Sheet, Polycarbonate sheets, Textile TFO Cops and Twisting Bobbin, Axial Fan. Our Products quality are long lasting and prompt service provide to customers. Our Moto is provide best quality and service to customer.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AADFV7756R1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AADFV7756R1ZA
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr Sanjay Variya
Members since
16 Years
Address
Shed No. 23, 24, Road. No. 6, New Industrial Estate, Udyognagar, Udhna, Surat, Gujarat, 394210, India
exhaust fan in Surat
Report incorrect details






























