
Lenze Emf2133ib - Application: Motor Speed & Torque Control
Price: 1700.00 INR / Piece
(1700.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Feature | Compact, Robust Design, Easy Installation |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Color | Light Grey |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC Celsius (oC) |
| Efficiency | 98% |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Power Factor | >0.95 |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | Max 95% Non-condensing |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Product Type | Lenze Drive Controller - EMF2133IB |
| Application | Motor Speed & Torque Control |
| Protection Level | Other, Integrated Overload & Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 230 V AC Volt (V) |
| Output Type | Variable Frequency Drive |
| Dimension (L*W*H) | 240 x 130 x 80 mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 3.2 kg Kilograms (kg) |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 200-240 V AC Volt (V) |
| Size | Standard |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Industrial Grade ABS and Metal |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CAUSTOMER |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BOX PACK LENZE EMF2133IB |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price | 1700.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 2 |
| Color | Light Grey |
| Moq | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BUSPP5705J1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUSPP5705J1Z5
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Imtiyazbhai Iqbalbhai Pariyani
Members since
6 Years
Address
Vadava Talavdi, Rathod Nivas, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details

























