






Led Flood Light Slim - Application: Outdoor And Indoor
Price: 1203.60 INR / Piece
(1020.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1203.60 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
4
In Stock
Product Specifications
| Shape | Square |
| Color Temperature | 3000-6500K Kelvin (K) |
| Humidity % | >80 |
| Housing | ALLUMINIUM DIE CAST |
| Efficiency (%) | >90 |
| Color | GREY |
| Light Color | Pure White |
| Beam | 30,60,90 DEGREE |
| Life Span | 50000 HOURS |
| Product Type | LED FLOOD LIGHT |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Voltage | 230VAC Volt (V) |
| Working Temperature | UP TO 70 DEGREE Celsius (oC) |
| Lamp Power | 100W Watt (W) |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Application | OUTDOOR AND INDOOR |
| Usage & Applications | OUTDOOR |
| Cable Type | 3 CORE |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Frequency | 50HZ Hertz (HZ) |
| Features | WATERPROOF |
| Material | ALLUMINIUM DIE CAST |
| LED Type | SMD |
| IP Rating | IP65 |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | STANDARD PACKING |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BIS,CE,ROHS |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Mop | 4 |
| Color Temperature | 3000-6500K Kelvin (K) |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 20 |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Price | 1020.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| MRP | 1203.60 INR |
| Moq | 4 |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Light Color | Pure White |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | GREY |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 4 |
| Minimum Order Quantity | 4 |
Company Details
We are pre-eminent manufacturers LED Street Light, LED Flood Light, LED Highbay Light, LED Wellglass Light, and many more. Empowered by a group of dynamic individuals, we are providing personalised industrial projects, temple decorative projects.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAHCD6404B1Z8
Payment Mode
Western Union
Certification
ISO 9001:2015 , CE , ROHS, LM79
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHCD6404B1Z8
Gandhinagar, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr Jaydeep Prajapati
Members since
12 Years
Address
B-93, Electronics Estate, Sector 25, Gandhinagar, Gujarat, 382024, India
Report incorrect details






























