


Led Flood Light Pcb
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Voltage Endurance | 250V - 500V |
| Silkscreen | Other, White / Black |
| Hole Size | 0.2 mm - 0.5 mm |
| Test | Other, 100% Electrical Test |
| Impedance | Controlled (As per Design) |
| Soldermask | Other, Green / White |
| Min. Line Width | 0.15 mm |
| Insulation Resistance | >10^12 |
| Flame Resistance Level | UL94-V0 |
| Board Type | Rigid |
| Min. Line Spacing | 0.15 mm |
| Product Type | LED Flood Light PCB |
| Base Material | Other, FR4 Epoxy Glass |
| Surface Finish | Other, HASL / ENIG |
| Copper Thickness | 35 m (1 oz) |
| Board Thickness | 1.6 mm |
| Color | White |
| Panel Size | Customized or Standard (as per requirements) |
| Sensor Switch | Optional |
| Electrical Components | Surface Mounted Devices (SMD LEDs, Resistors, Capacitors) |
| Number Of Layers | Other, Single Layer / Double Layer |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAKCT6878J1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKCT6878J1ZM
Gandhinagar, Gujarat
Owner
Mr. Jigar Patel
Address
B-232, Sector -25, Electronics Estate, GIDC, Gandhinagar, Gujarat, 382028, India
led pcb board in Gandhinagar
Report incorrect details





























