






Domestic Home Wiring Demonstration Panel - 3 Phase Synchronous Motor 1hp, Dc Source With Control Panel & 2 Variable Voltage Dc Sources | Ideal For Education And Training
Price: 1000.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Application | DOMESTIC HOME WIRING DEMONSTRATION PANEL |
| Interface Type | Push button, switches and indicator panel |
| Features | Demonstrates domestic wiring schemes, safety fuses, power points, fluorescent and incandescent lamp holders, and earth connections |
| Mounting Type | Bench Top/Table Mount |
| Equipment Type | DOMESTIC HOME WIRING DEMONSTRATION PANEL |
| Humidity | Up to 95% RH (non-condensing) |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Max Height | 450 mm |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz, Single Phase |
| Response Time | Immediate (via switches) |
| Product Type | DOMESTIC HOME WIRING DEMONSTRATION PANEL |
| Temperature | 10AdegC to 40AdegC |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Manual |
| Display Type | Pilot lamps and analog meters |
| Usage | Educational Demonstration of Domestic Wiring |
| Capacity | Multiple loads (up to 800W total) |
| Machine Weight | 12 kg |
| Control Mode | Manual and Demo Switch operated |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Packaging Details | Carton Box, Export Quality also Available |
| Main Export Market(s) | Asia, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001, CE |
Company Details
An ISO 9001-2008, ISO 18001-2007, ISO 14001-2004 certified firm. At M/S MICRO TEKNIK, we have more than five decades of experience in the field of offering Science Instruments for a number of industrial and educational sectors. Our immense array includes Audio Visual Projectors, Surgical Accessories, Clean Air Systems, Working Model Engines, Applied Mechanics and Construction Machine Lab Equipment and many more. Since the time of our incorporation in the year 1967, we have become the most favorable choice of our customers due to our eth
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Report incorrect details



























