
Ceiling Fan - 48 Inches, 3 Blades At 20.25 Inches Each, 85 Watts Power | High Durability, Energy Saving With 4 Adjustable Speeds
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 48 inches |
| Blades | 3 blades |
| Speed | 320-330 rpm |
| Power | 85 watts |
| Voltage | 220V |
| Weight | 6.0 kg |
| Color | White |
| Standard | TIS 934-2533 |
| Packaging | 53x22x23 cm |
| Usage | Air circulation in homes and offices |
| Features | Energy saving, Long lasting, Quiet operation, Adjustable speed, Helicopter blades |
Product Overview
Key Features
Descriptions :
Ceiing fan size 48 inches
4 adjustable fan speed
3 blades size 20.25 inches
Total weight - 6.0 kg
Power 85 watts Voltage 220v 50Hz
Long term usage & Energy saving
Rotating speed 320-330 rpm
Thai Industrial Standard TIS 934-2533(1990)
Packaging size :
LxWxH : (53.00cm x 22.00cm x 23.00cm)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arunelectric.co.,ltd (Thailand) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from Arunelectric.co.,ltd (Thailand) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Samut Sakhon, Samut Sakhon
Name
Mr. Tanakorn Chaipara
Address
9/15, Moo.5, Kokkrabue, Maung, Samut Sakhon, Samut Sakhon, 74000, Thailand
ceiling fans in Samut Sakhon
Report incorrect details



























