
Beckhoff Kl5101
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, High performance, Reliable operation, Modular design, Scalable system, Cost-effective, Reduced downtime, Improved efficiency, Enhanced productivity, Increased flexibility |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Terminal block |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Temperature | 0 AdegC to +55 AdegC |
| Feature | PWM output terminal with integrated diagnostics |
| Color | Light grey |
| Humidity % | 95% (non-condensing) |
| Overheating Protection | Other, Internal monitoring |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN rail |
| Insulation Material | PVC plastic |
| Product Type | Bus terminal module |
| Application | Industrial automation, drive technology |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | ~50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Max. 0.9 W |
| Output Type | Digital output, PWM signal |
| Dimension (L*W*H) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 70 g |
| Size | Standard terminal format |
| Phase | Single phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Plastic housing |
| Connection Type | Spring cage terminals |
| No Of Poles | Single-channel |
| Payment Terms | Paypal, Others, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Eastern Europe, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL5101 |
| Color | Light grey |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF KL5101 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 155 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc panel in Bhavnagar
Report incorrect details




































