
Beckhoff Kl2408
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, High-speed operation, Flexible configuration, Easy integration, Reliable performance, Reduced downtime, Increased efficiency, Enhanced productivity, Improved accuracy |
| Feature | 8 outputs in a compact terminal; diagnostic LEDs |
| Humidity % | Up to 95% (non-condensing) |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | Other, Yes (integrated) |
| Operating Temperature | 0 AdegC to +55 AdegC |
| Mounting Type | DIN rail |
| Connector Type | Beckhoff bus terminal interface |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Efficiency | High switching frequency capability |
| Color | Light grey |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Application | Industrial automation, control systems |
| Protection Level | Other, Integrated short-circuit and overload protection |
| Frequency (MHz) | DC aEUR" switching output |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Approx. 1.2 W |
| Output Type | Digital (switching) outputs |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 15 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 60A g |
| Phase | Single Phase |
| Size | 15 mm width |
| Input Voltage | 24 V DC supply |
| No Of Poles | 8 channels |
| Connection Type | Push-in (spring force) technology |
| Material | Plastic housing |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | South America, Western Europe, Asia, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL2408 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | BECKHOFF KL2408 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 155 |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Color | Light grey |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc panel in Bhavnagar
Report incorrect details




































