
Beckhoff Kl 1104
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy Installation, High Performance, Reliable Operation, Modular design, Customizable, Versatile, Cost-effective |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Temperature | 0...+55AdegC |
| Feature | 4 digital inputs, 24V DC, compact, rail-mount |
| Insulation Material | High grade polymer |
| Overheating Protection | NO |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN rail |
| Humidity % | 95% (non-condensing) |
| Connector Type | Spring loaded |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | Industrial automation, PLC expansion |
| Protection Level | Other, Basic insulation |
| Frequency (MHz) | DC (not applicable) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | typically 0.80 W |
| Dimension (L*W*H) | approx. 100 x 12 x 70 mm |
| Weight | approx. 65 g |
| Phase | Single phase |
| Size | Standard KL width (12 mm) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Plastic housing |
| Connection Type | Spring cage terminal |
| No Of Poles | 4 channels |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, Western Europe, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL 1104 |
| Brand Name | BECKHOFF KL 1104 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 155 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































