
Beckhoff Kl 1104
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High Speed, Compact Size, Modular Design, EtherCAT communication, Easy Integration, Versatile Applications, Reliable Performance, High Accuracy, Advanced Control, Reduced Costs, Improved Efficiency, Enhanced Productivity |
| Surface Finish | Matte, label printed |
| Color | Light grey |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 95% max. (non-condensing) |
| Connector Type | Terminal strip |
| Overheating Protection | Other, Not specified (passive device) |
| Shape | Rectangular module |
| Insulation Material | Polycarbonate/ABS |
| Mounting Type | DIN rail |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Feature | Diagnostic LED per channel, channel status indication |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | For industrial automation, connection of digital sensors |
| Protection Level | Other, Typically IP20 |
| Frequency (MHz) | Not applicable (Digital input module) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Typically < 0.90 W total module |
| Output Type | Not applicable (Input module) |
| Dimension (L*W*H) | approx. 52 x 15 x 68 mm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Size | Standard Beckhoff KL terminal size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Phase | Single phase input application |
| Connection Type | Spring-cage terminals |
| Material | Industrial plastic enclosure, electronic module |
| No Of Poles | 4 Channels (digital inputs) |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL 1104 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 155 |
| Color | Light grey |
| Brand Name | BECKHOFF KL 1104 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details











































