
El1114 Beckhoff Ethercat Terminal, 4-channel Digital Input
Price: 19500.00 INR / Piece
(19500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
23010.00 INR / Piece
Weight :
55.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Product Type | BECKHOFF PLC |
| Weight | 55 Grams (g) |
| Voltage | 24 DC Volt (v) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | typ. 90 mA |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Weight | 55.00 Gram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| MRP | 23010.00 INR |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Shipping Type | flat_rate |
| Stock Quantity | 20 |
| Moq | 1 |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Price | 19500.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
The EL1114 digital input terminal acquires the binary 24 V control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The EtherCAT Terminal has four channels that indicate their signal state via light emitting diodes.
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015


























