
Beckhoff Plc - Frequency: 50 Hertz (Hz)
Price: 15000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
2 Unit
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC (industrial range; extended models available up to 60AdegC) Celsius (oC) |
| Output Voltage | 24 V DC (digital outputs; analog 0aEUR"10 V / 4aEUR"20 mA via modules) |
| Rated Voltage | 24 V DC / 100aEUR"240 V AC (depending on system type) Volt (V) |
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Input Current | 0.3 aEUR" 2.0 A (depending on system load) |
| Usage | For industrial use |
| Condition | Old |
| Accessories | EtherCAT modules, I/O terminals (Beckhoff Bus Terminals), programming software (TwinCAT), communication modules, power supply, DIN rail mounting kit, HMI integration tools |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Beckhoff PLCs are PC-based automation controllers that use TwinCAT software to turn industrial PCs (IPCs) into high-performance, real-time controllers.
Attributes:
PC Based
High Speed
Real Time
Modular System
Scalable Architecture
EtherCAT Support
Precise Control
Flexible Integration
Open Platform
Advanced Diagnostics
Compact Design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HL MARINE AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Instrumentation in bulk from HL MARINE AUTOMATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
1
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Huzefa Lakadiya
Address
Vibrant Industrial Park, Motitalav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
beckhoff plc in Bhavnagar
Report incorrect details




















