
Beckhoff El1008 Digital Input Terminal - 100mm Height, 12mm Width, 68mm Length | 8 Channels, 90ma Power Consumption, 1-year Warranty, New Condition
Price: 19706.00 INR / Piece
(16700.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
19706.00 INR / Piece
Weight :
55.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Product Type | BECKHOFF |
| Weight | 55 GSM (gm/2) |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | typ. 90 mA |
| Warranty | 1 YEAR |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | flat_rate |
| Stock Quantity | 100 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 16700.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Moq | 1 |
| MRP | 19706.00 INR |
| Weight | 55.00 Gram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Model Name/Number : BECKHOFF
Application : Industrial Automation
The EL1008 digital input terminal acquires the binary 24 V control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. Each EtherCAT Terminal has eight channels that indicate their signal state via light emitting diodes.
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015


























