
Automatic Slitting Rewinding Line Power Source: Electricity
Price: 1851000.00 INR / Unit
(1851000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Cooling System | Air Cooled |
| Accuracy | A+-0.2 mm |
| Production Capacity | Up to 200 m/min |
| Operating Temperature | 5AdegC ~ 40AdegC |
| Color | Blue/White (Customizable) |
| Noise Level | <75 dB |
| Features | Auto Tension Control, Automatic Edge Guide, Emergency Stop, User-friendly Interface |
| Voltage | 380-440 V |
| Plastic Processed | Film, Foil, Paper, Laminates |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Model No | ASRL-620 |
| Drive | AC Servo Drive |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Connectivity Options | Digital Display, Remote Diagnostic (optional) |
| Power Rating | Three Phase |
| Frame Type | Heavy Duty Modular Structure |
| Machine Type | Automatic Slitting Rewinding Line |
| Product Type | Other, Automatic Slitting Rewinding Line |
| Technology | Other, Advanced Slitting with Precision Rewinding |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Pressure | Standard (adjustable as per material thickness) |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 6200 x 3200 x 2100 mm |
| Weight (kg) | Approx. 4000 kg |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Blue/White (Customizable) |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 1851000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
slitting rewinding machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































