
Automatic Pouch Packing Machines
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Usage | Food, Pharma, Chemical, Dairy Industries |
| Features | High Efficiency, Sturdy Construction, User Friendly Interface |
| Noise Level | Less than 70 dB |
| Application | Granules, Powders, Liquids Packing |
| Filling Range | 5-1000 grams |
| Power Supply | AC |
| Type | Other, Automatic Pouch Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Corrosion Resistant, Easy to Operate, Low Maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Plastic Bag Sealing Machine |
| Capacity | 30-60 Pouches per minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2-3 kW |
| Voltage | 220-440 V |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 900 x 2100 mm |
| Color | Silver |
| Sealing Type | Heat Sealing |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Packaging Machine from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
automatic pouch packing machines in Coimbatore
Report incorrect details


































