
Semi Automatic Liquid Filling Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Semi Automatic Liquid Filling Machine |
| Material | Stainless Steel (SS 304/316 Contact parts) |
| Application | Other, Pharmaceutical, Chemical, Cosmetic, Food & Beverage industries |
| Packaging Material | Other, Bottles, Jars, Containers |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Control System | Other, Pneumatic / Manual |
| Drive Type | Other, Electric Motor Driven |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Weight (kg) | Approx. 70 kg |
| Dimension (L*W*H) | 900 mm x 500 mm x 800 mm |
| Capacity | 10 ml up to 1000 ml per cycle |
| Feature | Other, High filling accuracy, Easy cleaning, Stainless steel contact parts |
| Color | Other, Silver / Metallic Grey |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Liquid Filling Machines from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
Report incorrect details































