
Semi Automatic Strapping Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
In Stock
Product Specifications
| Type | Semi Automatic Strapping Machine |
| Material | Stainless Steel Body |
| Capacity | Up to 50 kg load |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PCB Control |
| Cutting Thickness | 0.6 mm - 1.0 mm |
| Strapping Speed | 1.5 seconds per cycle |
| Selection Mode | Manual |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 580 x 750 mm |
| Color | Blue & Grey |
| Weight (kg) | 90 kg |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Strapping Machines from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
semi automatic strapping machine in Coimbatore
Report incorrect details


































