
Automatic Pouch Packing Machine - Stainless Steel, 600x750x1800 Mm, Silver | 500-1000 Pouches/hour, Fully Automatic, Plc Control, Low Maintenance
Price: 152220.00 INR / Unit
(129000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Fully automatic operation Stainless steel construction Low maintenance |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Noise Level | Low |
| Color | Silver |
| Application | Pouch Packing |
| Filling Range | 50-500 ml |
| Usage | Industrial |
| Type | Other |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other |
| Capacity | 500-1000 pouches/hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Other, Mechanical Drive |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220V |
| Weight (kg) | 200 Kg |
| Dimension (L*W*H) | 600x750x1800 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Color | Silver |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 129000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAJCC9799A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAJCC9799A1ZE
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr Vignesh Balaji
Members since
5 Years
Address
SF No: 624, Ashok Nagar , Opposite SNS Rajalakshmi Arts College, Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
automatic packaging machines in Coimbatore
Report incorrect details































