
Pouch Sealing Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Accuracy | High sealing consistency |
| Condition | New |
| Packaging Material | Plastic Laminates, Aluminum Foil, PE, PP, and other heat-sealable materials |
| Dimension (L*W*H) | 840 x 380 x 320 mm |
| Driven Type | Electric |
| Sealing Speed | 0-12 meters/minute |
| Power | 650 W |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity | Approximately 600-720 pouches/hour |
| Seals Type | Flat & Grooved |
| Filling Capacity | Up to 3 kg per pouch |
| Application | Sealing of pre-filled pouches for food, pharmaceuticals, chemicals, and more |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Packaging Speed | Up to 600 pouches/hour |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Sealing Length | Unlimited (depends on pouch length as it is a continuous machine) |
| Weight | 32 kg |
| Contact Load | Max 5 kg on conveyor |
| Type | Continuous Band Sealer |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Sealing Machine from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
pouch sealing machine in Coimbatore
Report incorrect details






























