


























Siemens Simatic S7 Et 200b Module 6es7 132-0bh01-0xb0
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens Simatic S7 Et 200b Module
In Stock
Product Specifications
| Components | Digital Output Module, Terminal Block, Status LEDs |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Current | 0.5 A (per channel) |
| Way | 8 Channel |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Rated Insulation Voltage | 75 V DC/60 V AC |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Protection Class | Class 1 |
| Connectivity Type | Backplane Bus, Terminal Block |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Panel Type | DIN rail Mounting |
| Base Material | Other, Plastic |
| Current Rating | 0.5 A per channel |
| Features | Hot Swappable, Short-circuit protection, LED Monitoring |
| Control System | SIMATIC S7 |
| Thickness | Standard Siemens Profile |
| Product Type | Other, SIMATIC S7 ET 200B MODULE |
| Material | Other, Plastic/Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | SIEMENS Original |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A/channel |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm x 80 mm x 40 mm (typical) |
| Application | Industrial Automation, Remote I/O |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LEDs |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































