


Electric Abb Plc
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Way | Multi-channel I/O |
| Current Rating | 2A |
| Protection Class | Class II |
| Rated Current | 2A per channel |
| Control System | Microprocessor-based logic control |
| Cover Material | Other, Flame retardant ABS |
| Panel Type | Mounting panel included |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Features | Real-time monitoring, high-speed processing, robust security |
| Cooling System | Natural air convection |
| Cabinet Material | Industrial ABS |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Components | Main CPU, I/O module, power supply |
| Thickness | 45 mm |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Connectivity Type | Ethernet, RS-232, RS-485 |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, High-grade industrial ABS and metal enclosure |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-3 / CE / UL certified |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz support |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 100 x 45 mm |
| Application | Industrial automation, machinery control, process control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LCD/LED status indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details







































