
Siemens Simatic S7 400 Module 6es7 432-1hf00-0ab0
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens S7 400module
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Digital and Analog I/O support, Other |
| Features | High performance modular system |
| Phase | Single Phase |
| Connector Type | Standard Siemens Connector |
| Cooling Method | Air-cooled |
| Power Supply | 24V DC Power Supply |
| Application | Industrial Automation |
| Working Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Product Type | PLC Module |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Integrated Protection |
| Material | Durable plastic and metal construction |
| Storage Temperature | -40AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 1.2kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
modular power supply in Bhavnagar
Report incorrect details










































