



Siemens Simatic S5115 U 6es5943-7ua11 Power Supply Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 2.5 A |
| Rated Current | 2.5 A |
| Phase | Single Phase |
| Power Supply | AC to DC, Integrated supply for S5-115U |
| Current Range | 2.5 A |
| Cooling Method | Convection |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Noise Level | Low (Fanless) |
| Power Factor | > 0.9 |
| Rated Power | 15 W |
| Features | Short Circuit Protection, Overload Protection, LED Status Indicators |
| Application | Automation Systems, SIMATIC S5 PLC |
| Connector Type | Plug-in Terminal |
| Output Type | DC |
| Working Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Product Type | Power Supply Module |
| Output Power | 15 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 120/230 V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage Protection Included |
| Efficiency | Typical 80% |
| Material | Metal Casing |
| Line Regulation | <A+-0.5% |
| Storage Temperature | -40AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 1.2 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
modular power supply in Bhavnagar
Report incorrect details










































