
Semi Automatic Areca Plate Machine
Price: 230100.00 INR
(195000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
255200.00 INR / Unit
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Deep Blue |
| Type | Other |
| Material | areca leaf,mantharai leaf,banana leaf,etc... |
| Capacity | 2000 PLATES 8HRS Kg/hr |
| Computerized | No |
| Control System | Human Machine Interface |
| Cutting Speed | 300TO400 Km/hr |
| Cutting Size | 4 TO 12 |
| Cutting Thickness | 150GSM Feet (ft) |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Power | 3 TO 6 UNITS/HR Volt (v) |
| Weight (kg) | 850KG Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 9.5 x 4.5 x 2.5 Foot (ft) |
| Warranty | 1 year |
| FOB Port | CHENNAI |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 2 Per Week |
| Delivery Time | 10 - 15 Days |
| Main Export Market(s) | Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Price | 195000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 55.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 255200.00 INR |
| Shipping Rate | 8.00 |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Color | Deep Blue |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | SSE |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Max Quantity | 10 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BDAPS4146K1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BDAPS4146K1ZH
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr R Sampath Kumar
Address
No 5/229-B, Kovai to Sathy Road, Karayampalayam, Annur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641653, India
Report incorrect details

































