
Electrical Omron Programmable Controller Plc Cpm2a-60cdr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed processing, Compact design, Flexible I/O, Easy programming, Reliable operation, Cost effective, Widely compatible, Modular design |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Connector Type | Terminal Block |
| Feature | Programmable Controller |
| Operating Temperature | 0 to 55AdegC |
| Insulation Material | Plastic |
| Surface Finish | Matte |
| Overheating Protection | YES |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Standard, Other |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC Output |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital Relay Output |
| Color | Black and Grey |
| Dimension (L*W*H) | 60x120x90 mm |
| Weight | 450g |
| Warranty | 1 Year |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Phase | Single Phase |
| Material | ABS Plastic |
| Connection Type | Wired |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac controllers in Bhavnagar
Report incorrect details








































