
Omron Programmable Controller Plc Cpm2a-60cdr-d
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| Feature | Expandable I/O and Built-in Inputs and Outputs |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Terminal Block |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Plastic casing |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Standard Protection |
| Frequency (MHz) | 50-60Hz |
| Rated Voltage | 240V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay |
| Color | Gray |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 130mm x 60mm |
| Weight | Approx 500g |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single-phase |
| Input Voltage | AC/DC 100-240V |
| Size | Standard Compact Size |
| Connection Type | Wired |
| Material | Plastic and Metal |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details



























