
Omron Programmable Controller Plc Cpm2a-60cdr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Terminal block |
| Surface Finish | Matte finish |
| Insulation Material | High-quality plastic |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Feature | Compact design Programmable |
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Basic protection level |
| Frequency (MHz) | 50-60 MHz |
| Rated Voltage | AC 100-240V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay output |
| Color | Black and Grey |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 162mm x 60mm |
| Weight | Approx. 500g |
| Warranty | 1 year |
| Size | Standard PLC size |
| Input Voltage | AC 100-240V |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic and Metal |
| Connection Type | Wired |
| No Of Poles | Multiple connections |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details




























