
Omron Photoelectric Sensor, E3fa-dn23 - Ip Rating: Ip67
Price: 6997.00 INR / Number
(6997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Consumption | 800mW max. |
| Measurement Range | 0 to 300 mm |
| Mounting Type | M18 Threaded Barrel |
| Application | Industrial Automation, Packaging, Conveyor Systems |
| Response Time | 1 ms max. |
| IP Rating | IP67 |
| Interface | 3-wire connection |
| Cable Length | 2 meters |
| Signal Type | Digital |
| Features | Short barrel, Visible red light, LED indicator |
| Sensitivity | Adjustable |
| Wireless | No |
| Sensor Type | Diffuse Type |
| Operating Temperature | -25AdegC to +55AdegC |
| Product Type | Photoelectric Sensor |
| Material | Plastic |
| Input | 10 to 30V DC |
| Output | NPN |
| Function | Diffuse-reflective sensing |
| Usage | Object Detection |
| Accuracy | High |
| Resolution | 0.1 mm |
| Voltage | 10 to 30V DC |
| Weight | Approx. 70g |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 50 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | OMRON |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Price | 6997.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details


































