
Telemecanique Limit Switch ,Xce110c - Automation Grade: Standard
Price: 997.00 INR / Number
(997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | IP65 |
| Finish Type | Plastic and Metal Finish |
| Response Time | Instantaneous |
| Temperature Range | -25AdegC to +70AdegC |
| Rated Voltage | 240V AC |
| Max. Current | 10A |
| Number of Module | Single Module |
| Circuit Type | Single Pole Double Throw (SPDT) |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Standard |
| Mechanical Life | 10 million operations |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Metal and Plastic |
| Insulation Resistance | a%0Y=100 Ma,,| at 500V DC |
| Contact Resistance | a%0$?25 ma,,| |
| Max. Voltage | 300V AC |
| Operating Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Stoke | Standard Stroke |
| Size | Standard |
| Weight | 45g |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Current Rating | 10A |
| No Of Poles | 1-Pole |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Number |
| Price | 997.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Color | Blue |
| Product Unit | 1 Number |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























