
Nitrile Rubber Sheet
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Hardness | 60 Shore A |
| Thickness | 1-10mm |
| Width | 500-2000mm |
| Length | 1000-3000mm |
| Usage | Pads, seals, gaskets for oil and grease applications |
| Features | Oil resistant, Grease resistant, Durable seals, Versatile pads, Ozone resistant |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGPM4534R1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGPM4534R1Z3
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Sushil Mahnot
Address
INIZIO" 201, 2nd Floor, Opposite P&G Plaza, Cardinal Gracious Road, Chakala, Andheri (East), Mumbai, Maharashtra, 400099, India
nitrile rubber sheets in Mumbai
Report incorrect details

































