
Nitrile Rubber Sheet
Price: 190 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Tensile Strength | 8-12 MPa |
| Style | Smooth/plain finish |
| Thickness | 1 mm to 10 mm |
| Compression Ratio | Good compression set |
| Hardness | 65 5 Shore A |
| Part Type | Sheet |
| Diameter | N/A (sheet format) |
| Density | 1.5 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Product Type | Nitrile Rubber Sheet |
| Components | Pure NBR elastomer blend |
| Water Absorption | Low |
| Thermal Conductivity | Low |
| Color | Black |
| Tolerance | 0.3 mm |
| Feature | Oil resistant, fuel resistant |
| Ash % | 5% |
| Usage & Applications | Oil resistant sealing, gasketing, automotive, fuel system parts |
| Size | Rolls, custom cut lengths |
| Flame Resistance Level | Limited/flame retardant optional |
| Temperature Resistance | -20C to +90C |
| Natural Rubber | No (synthetic NBR) |
| Rubber Type | Nitrile Rubber (NBR) |
| Resistance level | High oil, grease, and fuel resistance |
| Volatile Matter (%) | 1% |
| Surface Finish | Smooth/Matte |
| Weight | Varies with thickness and length |
| Length | Up to 10 m (standard rolls) |
| Nitrogen Content (%) | 1.5% - 2.5% |
| Material | Nitrile Butadiene Rubber (NBR) |
| Width | 1000 mm to 1500 mm |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AHPPG3531Q1ZT
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHPPG3531Q1ZT
Mumbai, Maharashtra
Owner
Mr. Shashikant Goleria
Members since
1 Years
Address
Flat No 4, Satnam Building, Shantilal Mody Road, Iraniwadi, Near Ratnakar Bank, Kandivali (W), Mumbai, Maharashtra, 400067, India
nitrile rubber sheet in Mumbai
Report incorrect details




























